Samochód w leasingu po zamknięciu działalności

O leasingu

Finansowanie przez leasing jest ofertą atrakcyjną dla właścicieli firm małych, którzy planują zakup samochodu dla siebie, lecz nie chcą płacić całej kwoty, lub pchać się w kredyty. Co jednak dzieje się z autem, gdy zamkniemy działalność gospodarczą przed upływem umowy samochody leasing? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule. Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle jest leasing. Jest to umowa pomiędzy firmą leasingową, która finansuje jakiś środek trwały, a klientem, który będzie w trakcie umowy go użytkował. W zamian za to decyduje się on na płacenie rat okresowych i może po zakończeniu umowy leasingowej wykupić środek trwały lub zwrócić go do firmy leasingowej. Umowy można zawierać na okres od dwóch do aż sześciu lat. Najczęściej jednak klienci decydują się na dwu lub trzyletni leasing.

Opcja pierwsza

Samochody leasing można zwrócić do leasingodawcy. W takim wypadku będziemy musieli zapłacić resztę rat, jednak bez odsetek. Niestety, taki wariant kończy się utratą praw własnościowych, a wcześniejsze rozwiązanie umowy nie jest korzystne w kwestii finansowej dla przedsiębiorcy, który utraci środek trwały, a mimo to i tak będzie musiał za niego zapłacić.

Przeniesienie leasingu

Samochody na leasing można próbować przenieść na inną firmę. Możemy wtedy liczyć na pokaźne kwoty odstępne. Inną opcją jest wykupienie samochodu po upływie dwóch lat. Należy wtedy spłacić wszystkie raty do końca umowy bez odsetek. To jedna z korzystniejszych opcji samochody leasing. Przeniesienie leasingu z firmy na firmę nie jest skomplikowanym procesem i bez problemu można sobie z tym poradzić.

Opcja trzecia

Samochody na leasing można nadal spłacać fakturami bez informowania o tym leasingodawcy. Po zakończeniu umowy, środek trwały wystarczy zarejestrować leasingna osobę prywatną. Leasingodawca może w takim wypadku wypowiedzieć umowę i sprawa może zakończyć się w sądzie. W większości przypadków jednak spory rozstrzygane są na korzyść klienta leasingowego. Jest to dość ryzykowna sytuacja, nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje, jak również i dodatkowe koszty związane z rozprawami sądowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 3 =